Cererea pentru pensia alimentara

23 december 2019 129

Buna! Spuneti-mi, va rog, unde scriu cererea pentru pensia alimentara? Aceasta cerere se poate de scris la judecatorie sau e nevoie sa o scrie avocatul? Multumesc!

Jurist comments 2

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna seara,

Este necesar sa inaintati la judecatatie o cerere de chemare in judecara privind incasarea pensiei de intretinere.

Totusi va recomand sa va adresati unui avocat pentru a va consulta in privinta cuantumului si a modului de incasare.

23 december 2019
Andrei Domenco
  • Advocate

Suplimentar la cele zise de coleg, chiar pe platforma Yavo la rubrica modele găsiți un exemplu de astfel de cerere.

24 december 2019