Certificat de cetățenie

10 april 2019 165

Buna ziua. La vârsta de 14 ani tata mi-a facut certificat de naștere român în 2013. Acum am 20 ani și doresc să-mi fac pașaport român, dar îmi trebuie certificatul de cetățenie. Tata a perfectat actele în 2007 și spune că nu are certificat de cetățenie. Cum pot obține certiicatul de cetățenie?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Tatiana

Ați putea să vă adresați către instituția competentă de dobândirea și redobândirea cetățeniei române și anume Autoritatea Națională pentru Cetățenie.
Ați putea depune solicitarea inclusiv on-line prin e-mail la adresa indicată pe pagina web a acestora
http://cetatenie.just.ro/

11 april 2019

Bună ziua, sun înregistrată la econsulat.ro am trimis cerere Eliberarea dovezii de cetățenie au spus că nu e corect, am trimis altă cerere Clarificarea statutului juridic în raportul cu statul român dar nu știu dacă e corect, dar nu am răspuns, am trimis scrisoare la direcția generală de pașapoarte... mai detaliat la București,cerere de furnizare datelor din RNEPS, a venit răspuns că nu ați fost indentificată în evidenta instituție

11 april 2019