Certificat de cetățenie română

18 october 2021 38

Buna ziua. Locuiesc in Italia și în data de 17.09.2021 am depus jurămîntul de credinta la consulatul din Trieste, Italia. Am primit Certificatul de cetățenie, dar mi s-a comunicat că pentru certificatul de nastere trebuie neaparat sa merg in Republica Moldova sau in Romania, pentru că la Trieste este imposibil sa-l fac. Am o problema: sunt cu mana facturată, pentru a ma restabili nu stiu cit timp imi va trebui. Certificatul de cetățenie, însă, este valabil doar 3 luni. Pot sa fac procedura online, sau in oricare alt fel, pentru ca nicidecum nu pot părăsi Italia pana nu ma restabilesc complet?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Mihaela, încercați să eșiți olain la ASP din Moldova, ca să vă prezinet dublicat la certificatul de naștere.

21 october 2021