Certificat de mostenire

19 october 2018 38

Am mostenit de la parinti (am certifict de mostenitor) o gospodarie la tara (casa + pamant). In prezent vecinul imi cere sa-i dau 1 m din proprietate, motivand ca el in 1980, cand a construit gardul si casa fix pe hotar le-a cedat parintelor mei 1 m din pamantul sau. Titlurile de proprietate s-au schimbat in 2001 si 2008. Vecinul n-a avut pretentii si n-a insistat la modificarea hotarului in Titlul de proprietar cand erau vii parintii mei. Intrebare: eu, cu Certificat de mostenire sunt obligata sa-i cedez acest 1m?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În calitate de moștenitor, moșteniți drepturile cît și obligațiile.
Totuși, atît timp cît documentar nu sunt dovezi a celor invocate de vecin, atunci nu aveți careva obligații.
Urmează a fi luat în calcul și faptul dacă documentar acest metru este parte integrală aterenului ce vă aparține.
Contrar, dacă este vorba doar de... mai detaliat amplasarea fizică a gardului, atunci puteți fi obligat de a restabili hotarele.

Plus la toate, dacă acel metru invocat este parte integră a terenului d-stră și are nr carastral, atunci pentru a fi cedat, urmează să divizați bunul, pentru ca documentar să fie transferat proprietatea către vecin, fapt ce impune cheltuieli.

19 october 2018
  • Advocate

Cu singuranță nu sunteți obligat să cedați nimănui ceea ce vă aparține cu drept de proprietate.
Cu certificatul de moștenitor perfectați actele pe gospodărie la ASP (Cadastru) pe numele dvs.
Doar în cazul în care dvs. benevol ve-ți vinde sau dărui o parte din teren vecinului, atunci ar fi posibil,... mai detaliat altfel categoric nu.
Vecinul dvs. nu poate pretinde la parte din teren, atîta timp cît nu va demonstra că întradevăr acel 1m îi aparține de fapt dînsului.

19 october 2018