Certificat de mostenitor

16 december 2018 73

Buna seara. Am asa o intrebare. Mama a decedat peste hotare si a fost adusa acasa cu o firma funerara. Acum stringem actele ca statul sa ne restituie o parte din cheltuielile de repatriere. De la politia de frontiera ni se cere un certificat de mostenitor. Unde se elibereaza acest certificat si in baza la ce? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Certificatul de calitate de moștenitor sau chiar de moștenitor, se eliberează de către notar.
Pentru aceasta urmează ca in termen de 6 luni din data decesului mamei sa va adresați la notar cu o cerere pentru deschiderea dosarului succesoral.
La cerere etapa depunerii cererii sa dețineți cu d-stră buletinul, certificatul de... mai detaliat deces a mamei, la caz și certificatul d-stră de maștere pentru a arata legatura de rudenie in caz ca nu exista un testament.
Cererea urmeaza a fi depusa obligatoriu in termen de 6 luni din data decesului, contrar, urmeaza sa va adresați în judecată pentru a restabili acest termen.

În caz de necesitate mă puteți contacta.

17 december 2018