Certificat de naștere

07 november 2020 23

Cum sa perfectez certificatul de nastere al copilului nascut după divorț?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Mergeți la oficiul de stare civilă, sau există careva impedimente?

08 november 2020
M P
  • Legal consultant

Bună Rodica.

Conform art. 47 alin. (3) din Codul familiei, copilul născut timp de 300 de zile din momentul desfacerii căsătoriei, declarării căsătoriei nule sau decesului soţului mamei copilului are ca tată pe soţul (fostul soţ) al mamei, dacă nu a fost stabilit contrariul.

Respectiv, oficiul de stare civilă va indica în... mai detaliat certificat pe fostul soț, dacă nu a fost stabilit un alt tată prin metodele prevăzute de legislație.

14 november 2020