Certificat de naștere

20 december 2020 37

Buna ziua. La momentul nașterii copilului, nu aveam certificatul de divorț cu fostul soț. Dorim ca la perfectarea certificatului de naștere al copilului la rubrica tata sa fie inscris tatal biologic al copilului. Intre timp, m-am casatorit cu tatal biologic al copilului. Care este procedura pentru a-l inscrie in certificatul de nastere al copilului?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Rodica, procedura e următoare, DVS depuneți o cerere la organul de starea civilă, unde o să solicitați să fie înscris tata copilului în certificatul copilului, bine.

21 december 2020