Certificat de nastere romanesc

15 march 2018 145

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, pentru a-i face certificat de nastere romanesc copilului nou-nascut aici la Chisinau, mai este necesar certificatul de negatie ca nu a fost inregistrata nasterea la OSC din RM? Si in cazul in care parintii nu sint casatoriti, este necesar si vreun certificat de negatie ca nu a fost inregistrata casatoria la OSC? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Mariana.

Da, certificatul de negație că nu a fost înregistrată nașterea la Oficiile de stare civilă din RM face parte din actele necesare pentru înregistrarea nașterii în RM.

Pentru mai multe detalii, accesați link-ul de mai jos:
https://chisinau.mae.ro/node/280

O zi bună.

08 may 2018