Certificat de nastere romanesc

09 may 2018 58

Am primit certificat de nastere roman 10 ani in urma, dar nu am facut buletin. Pot sa-l fac acum in baza certificatului primit, sau trebuie iar sa incep de la 0 sa adun documentele pentru a depune dosarul? Multumesc.

Jurist comments 1

Nicolae Beschieru
  • Paralegal

Buna. Legea română nu specifică o perioadă de primire a unui buletin după ce obții certificatul de naștere. Poți liber să începi procedurile de a primi un buletin cu îndeplinirea unor condiții (să demonstrazi domiciliul, ș.a)

10 may 2018