Certificat privind componența familiei

20 december 2019 44

Buna ziua. Am făcut un contract de comodat cu folosință gratuită pentru sora mea cu grad de invaliditate. Casa unde stă ea se dărâma! Sora vrea sa schimbe viza de resedinta de la sat la oraș, unde locuieste deja de 3 ani. Eu sunt proprietarul apartamentului, dar ea achita toate serviciile. Așa e scris si in contractul de comodat! Eu nu am domiciliul în apartamentul meu pentru ca trăiesc in afara țării. Dacă îi permit, ea poate schimba viza de la sat la oraș pe adresa proprietații mele? De ce acte e nevoie sa prezentam ambele? Sora vrea sa ceara ajutor social, dar i-au cerut sa aducă un certificat privind componenta familiei mele, nu a ei. Nu înțeleg această cerință. Ce sa facem? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Găsiți aici informația necesară referitor la inregistrarea vizei de reședință https://servicii.gov.md/ServicePrint.aspx?id=8eabe7df-5662-4035-a1cc-cefbc5e353e6

Referitor la ajutor social, ce autoritate a solicitata acest certificat? În mod normal trebuie sa prezinte certificatul cu privire la componența familiei ei.

21 december 2019