Certificat urbanism/autorizatie pentru o constructie auxiliara

26 may 2019 302

Buna ziua tuturor! Cunosc ca conform legii Nr. 163 din 09.07.2010, aproape pentru orice constructie e nevoie de certificat de urbanism si autorizatie de constructie. In acelasi timp, art. 14, pct. l, spune ca construcţiile auxiliare, anexele sub 15 m2 pot fi construite fara aceste documente. In cazul nostru e vorba ca dorim sa construim aditional un postament+gard plasa de vreo 10 m2 pe care sa fie amplasat un conditioner comercial, amplasat chiar langa imobilul nostru pe teren luat in arenda de la primarie. Din experienta Dvs, e nevoie de certificat urbanism/autorizatie de constructie pentru acest postament, atat timp cat asigura activităţi complementare funcţiei de activitate? Va multumesc din avans pentru un raspuns practic!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Într-adevăr circumstanțele și t exact în conformitate cu legea care ați făcut trimiterea adițional dacă gardul va fi făcut din plasă nu aveți nevoie de aceste acte în cazul în care va fi din piatra urmează și pentru acesta să obțineți autorizația, în cazul postamentului logic coraborând cu legea... mai detaliat nu ați avea nevoie totuși pentru a înlătura eventualele impedimente, divergențe luați legătura cu primăria din localitat sau pretura din sectorului imobilului pentru a afla daca ei solicita autorizația pentru postament.

27 may 2019