Certificatul de deces al bunicii

21 march 2023 19

Bună ziua. Vreau să depun cerere pentru constatarea acceptării de fapt a moștenirii. Mama mea nu a fost căsătorită și a decedat în 2018. Sunt singura ei fiică. Am certificatul de deces al bunicului din partea mamei, dar certificatul de deces al bunicii îl am doar în copie în limba ucraineană, deoarece a decedat în Ucraina și nu am posibilitatea să obțin certificatul original. Va accepta instanța doar o copie, o va considera suficientă?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Elena.
Dacă doriţi să acceptaţi succesiunea lăsată de mama dumneavoastră atunci nu aveţi nevoie de certificatul de deces al bunicii.

Codul civil prevedea în 2018:
Articolul 1516. Acceptarea succesiunii
(2) Succesiunea este acceptată de succesor indiferent de faptul dacă este testamentar sau succesor legal.
(3) Succesiunea se consideră acceptată cînd moştenitorul depune la... mai detaliat notarul de la locul deschiderii succesiunii o declaraţie de acceptare a succesiunii sau intră în posesiunea patrimoniului succesoral.
(4) Dacă succesorul a intrat în posesiunea unei părţi din patrimoniu, se consideră că a acceptat întregul patrimoniu, oriunde s-ar afla şi din ce ar consta.

22 march 2023