Certificatul de nastere al bunicului nu exista

22 may 2019 225

Buna ziua. La solicitarea certificatului de nastere al bunicului, oficiul de stare civila mi-a eliberat aviz informativ, precum ca certificatul nu a fost gasit. Daca am certificatele de nastere si de deces ale bunicii, certificatul de deces al bunicului, precum si certificatul lor de casatorie, mai e nevoie si de certificatul de nastere al bunicului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Concretizați pentru ce acțiuni aveți nevoie de nașterea bunelului?
Daca e vorba de cetățenie RO, de regulă e obligatoriu să faceți dovada de cetățeni e RO cel puțin a unui membru de familie.
Pentru confirmare puteți contacta consulatul RO în Moldova.
Tot timpul se mai anină de cîte ceva.

Dacă totuși va fi... mai detaliat solicitat, în acest caz există procedură de constatare care are loc doar prin instanța de judecată.

22 may 2019