Certificatul de nastere al copilului pe familia tatalui biologic

15 april 2019 15

Buna ziua. Cum pot face certificatul de nastere al copilului pe familia mea, daca viitoarea mea sotie nu este divortata de precedentul barbat? El este rus, se afla la moment in Rusia. Accentuez ca tata copilului sunt eu.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Roman,

Ar fi cazul ca soțul ei actual să meargă la ambasada/consulatul Republicii Moldova din Federația Rusă pentru a întocmi o declarație în acest sens care, o va expedia soției și aceasta va merge la Agenția Servicii Publice pentru a înlătura problema iscată.
În cazul în care acesta refuză, urmează ca... mai detaliat Dna să se adreseze în instanța e judecată cu o cerere privind contestarea paternității și să vă atragă pe Dvs în calitate de pârât și să se solicit dispunerea efecturării unei expertize ADN, sau efectuați expertiza până la adresarea în instanța de judecată și doar atașați în calitate de probă Raportul de expertiză extrajudiciară/rezultatele testului ADN.

Mai jos vedeți prevederile Codului familiei în acest sens:
Articolul 47. Stabilirea provenienţei copilului
(1) Provenienţa copilului de la mamă (maternitatea) se stabileşte în baza documentelor care confirmă naşterea copilului de la mamă într-o instituţie medicală.
(2) În cazul cînd copilul nu este născut într-o instituţie medicală, maternitatea se stabileşte pe baza documentelor medicale, a depoziţiilor martorilor sau pe baza altor probe. Fiind informaţi despre un caz de naştere sau la adresarea mamei după naştere, instituţia medico-sanitară/medicul de familie din localitate sînt obligaţi să întreprindă, în termen de 3 zile lucrătoare, măsurile necesare de constatare a naşterii copilului şi, în cazul constatării acesteia, să elibereze certificatul medical constatator de naştere, chiar dacă mama nu are domiciliul în această localitate.
(3) Copilul născut din părinţi căsătoriţi ori în timp de 300 de zile din momentul desfacerii căsătoriei, declarării căsătoriei nule sau decesului soţului mamei copilului are ca tată pe soţul (fostul soţ) al mamei, dacă nu a fost stabilit contrariul.
(4) Prezumţia de paternitate a soţului (fostului soţ) poate fi înlăturată printr-o declaraţie a soţilor (foştilor soţi) depusă personal. În cazul în care soţii (unul din ei) nu se pot prezenta personal, declaraţia se autentifică notarial şi se expediază la organul de stare civilă.
(5) Paternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.

Articolul 49. Contestarea paternităţii (maternităţii)
(1) Paternitatea (maternitatea) poate fi contestată numai pe cale judecătorească de către persoanele înscrise drept tată sau mamă sau de către persoanele care sînt mama sau tatăl firesc al copilului, de către copil la atingerea majoratului, de către tutorele (curatorul) copilului. În cazul în care în privința părintelui este instituită o măsură de ocrotire judiciară, se aplică prevederile art. 4852 şi 4853 din Codul civil.
(2) Cererea privind contestarea paternităţii (maternităţii) poate fi depusă timp de un an din momentul cînd una din persoanele enumerate la alin.(1) a aflat sau trebuia să fi aflat despre înscrierea privind paternitatea (maternitatea) sau din momentul atingerii majoratului, în cazul unui minor.
(3) Nu au dreptul să conteste paternitatea:
a) soţul care şi-a dat acordul scris la fecundarea artificială sau implantarea embrionului soţiei;
b) persoana care a fost înscrisă drept tată al copilului în baza declaraţiei comune a acesteia şi a mamei copilului sau în baza declaraţiei proprii, dacă în momentul depunerii acesteia ştia că nu este tatăl firesc al copilului.

http://www.legis.md/cautare/rezultate/112685

Succes.

15 april 2019