Cesionarea bunului imobil

03 february 2020 73

Buna. Pot face cesionarea unui bun imobil avand la mana contractul de investitii (suma prevazuta in contract a fost achitata integral). Eu am dobandit imobilul tot prin cesiune? In contractul de investitii este indicat ca este necesar acordul companiei de constructii pentru cesiune, dar compania in cauza refuza din motive neintemeiate, cu toate ca a dat acord similar cand s-a facut cesiunea in favoarea mea (acesta se afla in arhiva la notar). Mai am nevoie de acest acord? Compania are dreptul sa refuze? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Va referiti la cesiunea contractului de investitii, sau la instrainarea imobilului?
Instrainarea imobilului poate fi facuta liber de catre titularul dreptului de proprietate.
Cesiunea conractului poate fi efectuata doar cu acordul celeilalte parti contractante.

03 february 2020