Pensie alimentara care trebuie achitata de un cetățean strain

12 january 2021 22

Buna! Eu l-am decazut din drepturile părintești pe tatăl copilului meu, care e cetățean al României. Instanta a hotărât totusi ca el să achite pensia alimentara, dar nu a achitat-o niciodata in 4 ani. Unde pot sa ma adresez ca sa achite totusi pensia alimentara? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Liudmila, DVS trebue să vă adresați în istanțele naționale, despre incasarea pensiei alimentare. Dat fiind faptul, că între Moldova și Romănia sînt semnate Convenția despre aocdarea l aun șir de servicii, Hotoărîrărea se expediază în țara Romănia pentru a fi supusă executării, cu indicarea adresei concrete a ex.... mai detaliat soțului.

13 january 2021