Cetățenia română

13 october 2020 126

Bună ziua! Spuneți-mi, vă rog, ce urmări pot fi în următoarea situație. Soțul a fost deportat din Norvegia,. A primit ordinul privind redobândirea cetateniei române în februarie, în martie a fost programat să depună jurământul, dar ceremonia a fost amânată din cauza pandemiei. O să poată depune juramântul ca să obțină cetatenia? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
atît timp cît nu sunt încălcări față de statul RO ci legate de alt stat, nu ar trebui să apară probleme, or ați încălcat alte legi decît cele ale RO, monitorizați procedura și mergeți la depus jurămîntul.

14 october 2020