Cetatenia romana pentru copil

13 january 2020 165

Tatal copilului este decazut din drepturile parintesti. Ajunge acordul lui la notar pentru a face cetatenia romana copilului?

Jurist comments 2

  • Advocate trainee

Buna ziua, daca tatal este decazut nu mai este necesar acordul acestuia, este necesară recunoașterea hot. prin care a fost decăzut tatăl din drepturile părintești a RM în Romania.
Pentru detalii va stau la dispoziție.

13 january 2020
  • Advocate

Bună ziua Viorica, în cazul dvs. aveti 2 posibilități:
1. ceea ce a scris colega mai sus, faptul de a recunoaște hotărîrea privind decăderea din drepturile părintești, la tribunlul României, dar acesata procedura necesită timp.
2. a doua, puteți opta pentru acordul scris al tatalui, sigur dacă nu se opune acestui fapt.

15 january 2020