Cetățenia românească

03 november 2018 133

Buna ziua. Prietenul meu are cetatetenie dubla (moldoveneasca și românească),eu - doar moldoveneasca. Dacă ne casatorim la starea civilă, eu voi primi automat cetățenie românească? Ce proceduri trebuie sa fac in cazul in care o pot obține mai rapid?

Jurist comments 1

Nicolae Beschieru
  • Paralegal

Buna Ina.
Nu primești automat cetîșenia română. Urmează un șir de formalități care urează în timp. mai multă informație vedeți aici: http://igi.mai.gov.ro/ro/content/reîntregirea-familiei

04 november 2018