Cetatenie MDA

12 january 2021 92

Buna ziua. Sunt cetatean al RM, partenera tot. Suntem stabiliti cu traiul pe teritiriul Ucrainei (permis de sedere/munca). In curand vom avea un copil comun care se va naste pe teritoriul Ucrainei si va primi in sectiunea cetatenia "ucrainean" (acest lucru e necesar). Cum ii putem face copilului certificat de nastere moldovenesc, ca sa fie si cetatean al RM (dat fiind ca ambii parinti au cetatenia RM)? Cand se transcrie certificatul de nastere "ucrainean" in cel "moldovenesc" - in rubrica cetatenie - se indica care cetatenia? Cat dureaza procedura?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
Copilul născut din cetățeni ai RM va fi cetățean RM indiferent unde se naște, cu condiția că trebuie să înregistrați nașterea la organele de stare civilă din RM. Dacă ați optat pentru înregistrarea nașterii în Ucraina, nu este o problemă. Actul de naștere se transmcrie și i se va acorda... mai detaliat cetățenia părinților, pentru că ei au solicitat.

12 january 2021