Cetatenie romana

12 november 2019 158

Daca am fost condamnat in Republica Moldova, pot redobandi cetatenia romana?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

La cererea de redobândire/ddândire a cetățeniei române se anexează cazierul judiciar eliberat de MAI al RM.

Legea cetăţeniei române nr. 21/1991 republicată și actualizată dispune la articolul 16^1 următoarele:
„În situaţia în care persoana care a solicitat acordarea sau redobândirea cetăţeniei române este cercetată într-o cauză penală, Comisia, dacă nu există alte... mai detaliat motive pentru respingerea cererii, poate dispune suspendarea procedurii de acordare sau redobândire a cetăţeniei române până la finalizarea acelei cauze.”.

Sursa Legii 21/1991:
http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/prezentare/legislatie

23 november 2019