Cetățenie română

12 february 2020 170

Am depus actele in data de 02.11.2017. Deja am 2 ani si 3 luni de când aștept raspuns si nu vine. Cine stie din ce cauza si cum sa aflu care-i etapa procesului meu?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Mariana.

Detalii despre stadiul de soluţionare a dosarului dumneavoastră puteți afla la ambasadă, consulat (sau direct la Autoritatea Națională pentru Cetățenie), însă acum nu este posibil, deoarece activitatea de lucru cu publicul la oficiile consulare române din Republica Moldova a fost restricționată (cu mici excepții)..

Programările și reprogramările pentru serviciile consulare... mai detaliat la misiunile diplomatice ale României din Republica Moldova vor fi reluate atunci când situația epidemiologică va permite acest lucru.

Vedeți comunicatul oficial: http://chisinau.mae.ro/node/1855

Totuși, ați putea încerca să expediați un email la Autoritatea Națională pentru Cetățenie la adresa cetatenie@just.ro și să solicitați informația dorită.

13 may 2020