Cetățenie română

12 february 2020 46

Am crescut numai cu tata, idee nu am despre mama, tatăl a decedat. Pot să îmi redobândesc cetățenie română fără documentele mamei?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

În certificatul de naștere al Dvs sunt indicate datele mamei.
Din partea părinților aveți necesitate de actelor lor de naștere, după caz, căsătorie și divorț dacă, au fost căsătoriți și eventual divorțați.
Se acceptă depunerea actelor cu 3 negații adică nu au fost găsite în arhiva maxim 3 acte.

Succes.

17 june 2020