Cetățenie română pentru minori

22 december 2019 47

Salutare! Eu cu soțul avem cetățenie română din 2012. Copiii noștri sunt născuți în 2013 și 2017. Primul copil are certificatul de naștere, iar al doilea încă nu. Întrebarea este dacă în sitiația noastră, va trebui să facem procedura de redobândire/dobândire a cetățeniei române pentru minori sau nu? Nu-mi este clară legea cu privire la cetățenia română pentru minori. Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna ziua,

Nu este necesar dat fiind faptul ca ambii copii sunt cetateni romani.

24 december 2019