Cetățenie română prin naștere

24 march 2018 60

Buna ziua. Am așa o întrebare: părinții mei sunt moldoveni, dar eu m-am născut în România. Eu îmi pot face pașaport cu certificatul de naștere românesc pe care l-am primit de la Primăria Iași când m-am născut, sau este necesar să îmi redobândesc cetatenia?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua,
Dvs sunteți cetățean român datorită faptului că v-ați născut pe teritoriul României.
Nu este necesar să depuneți careva dosar pentru redobândirea cetățeniei. Deja o aveți.
Mergeți și va faceți mai întâi buletin apoi pașaport dacă doriți să lucrați în spațiul UE, dacă aveți necesitate de actul românesc doar pentru călătorie e... mai detaliat suficient pașaportul.

24 march 2018