Cheltuieli de deplasare

25 april 2018 130

Buna ziua. As dori sa aflu cati bani trebuie sa elibereze S.R.L. pe persoana/zi pentru deplasari pe teritoriul R.M.?

Jurist comments 1

Marina Bzovii
  • Advocate trainee

Angajatorul este obligat să compenseze salariatului:
-cheltuielile de călătorie tur-retur;
-cheltuielile de cazare;
-diurna;
-alte cheltuieli ce ţin de deplasare.
Modul şi mărimea compensării cheltuielilor legate de deplasările în interes de serviciu se aprobă de Guvern. Gasiți detalii accesând acest link:
http://lex.justice.md/md/341850/
In anexa 2 a Hotarârii de Guvern pentru aprobarea Regulamentului cu privire... mai detaliat la delegarea salariaţilor entităţilor din Republica Moldova găsiți sumele exacte care urmeaza a fi achitate. În cazul deplasărilor în interiorul țării, diurnele care se acordă variază între 100 și 130 de lei în dependența de zona. Cele mai mari diurne se dau pentru deplasările în Capitală!

26 april 2018