Cheltuieli de executare

26 february 2020 46

Buna ziua. In caz de achitare a pensiei alimentare copilului, paratul e nevoit sa achite lunar executorului o taxa. E posibil de micsorat taxa lunara, sau e posibil de apelat la alt executor, la care taxa e mai mica?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Da, obligația de achitare a onorariului este legală, taxa nefiind posibil de micșorat.

Cea mai optimă variantă pentru dvs ar fi ca titularul să solicite încetarea procedurii de executare și să retragă titlul executoriu aflat la executare și să întocmească un acord/contract de achitarea a pensiei de întreținere a copilului... mai detaliat minor cu debitorul la notar prin care să convină de comun acord suma și graficul de achitarea care se obligă.

26 february 2020