Cheltuielile pentru medicamente

17 december 2018 17

Pe copilul meu l-a lovit la cap un elev cu 2 ani mai mare. Ne-am adresat la politistul de sector si ne-a trimis la raion ca sa mergem prin judecata. Cheltuielile pentru medicamente si cheltuierile de drum se intorc in asa caz?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Anonim,

Pentru faptele comise de către copii minori răspund părinții sau instituția de învățământ după caz, dacă copilul se afla sub supravegherea lor.

În toate cazurile părții vătămate urmează a fi compensate cheltuielile suportate în legătură cu vătămarea sănătăţii – tratament, alimentaţie suplimentară, protezare, îngrijire străină, cumpărarea unui vehicul... mai detaliat special, de reciclare profesională etc.

Deja în instanță urmează să demonstrați cheltuielile suportate precum și cele ce urmează a fi efectuate învederea tratamentului copilului Dvs.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

17 december 2018