Chiriasi care nu au platit!

08 january 2020 123

Buna ziua ! Am dat in chirie un spațiu locativ fără contract! Chiriasii amanau plata din motiv ca au copil bolnav. Acum, după 7 luni au plecat fără sa achite nimic, lasandu-ma cu mari datorii la intretinere. Am copiile buletinelor lor, mesaje inregistrate pe telefon și mulți martori. Vreau sa fac o plângere la poliție, dar nu sunt la moment in tara. Ce ma sfătuiți sa fac? Merci mult.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Nu este necesara plingerea la politie, pentru ca fapta fostilor chiriasi nu este de natura penala sau contraventionala.
Este o neexecutare a obligatiilor contractuale.
Competenta in acestcaz apartine instantelor de judecata, in procedura civila.
Mai mult, riscati sa fiti sanctionata (doar) dvs, pe motiv ca ati dat in chirie... mai detaliat fara a inregistra contractul la Fisc, asa cum prevede legea.

Daca aveti nevoie de asistenta in elaborarea somatiei prealabile sau a cererii de chemare in judecata, puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

09 january 2020