Chiriasii au datorii la plata chiriei si a serviciilor comunale

17 april 2019 107

Chiriasii (cu contract de locatiune) au datorii la plata chiriei si a serviciilor comunale de 6 luni. Unde trebuie sa ma adresez pentru a intenta procedura judiciara de recuperare a datoriilor si daca mai exista alte modalitati de recuperare, fara necesitatea de a-i da in judecata?

Jurist comments 5

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna

Întâi de toate proprietarul locuinței urmează sa expedieze locatarului o notificare.
La expirarea termenului acordat urmează sa va adresați în instanța de judecată.
Astfel, trebuie achitată taxa de stat în mărime de 3% din valoarea acțiunii, cu anexarea copiilor de pe toate facturile neachitate, contractul de locațiune și alte acte care... mai detaliat confirmă existenta raportului contractual.
În dependență de ce prevede de contractul urmează să determinați instanța de judecată competentă să examineze cauza.
Cererea de chemare în judecată și copiile de pe înscrisuri se depune într-un număr egal cu numărul de participanți la proces și un exemplar pentru instanța de judecată fie prin cancelaria instanței fie expediind o scrisoare cu toate actele.

17 april 2019

Multumesc de raspuns, dar cu scrisoarea de notificare este o problema - locatarul in buletinul de identitate are trecut doar satul si raionul, nu este adresa exacta. In afara de aceasta, nu este exclus ca persoana respectiva locuieste la gazda undeva in alta parte. Cum procedez in asa caz?

17 april 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Îl notificați conform locului de domiciliu indicat în contract, buletin și altul dacă va este cunoscut.

17 april 2019

Repet intrebarea- ca loc de domiciliu indicat in buletin este doar satul si raionul, fara adresa exacta (strada, nr. casei). In cazul in care trimit scrisoarea la o astfel de adresa si scrisoarea nu-si gaseste destinatarul, cum poate fi gasita persoana respectiva? Merg cu scrisoarea intoarsa la judecata... mai detaliat ?

17 april 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Nu trebuie să repetați întrebarea deoarece, indicarea raionului și a satului reprezintă domiciliul oficial al persoanei. Ori, nu în toate localitățile rurale din țară au fost denumite oficial străzile și numerotate casele.
Pentru a fi sigura ca expediați notificarea la ultimul domiciliu permanent sau cel puțin temporar contractați un avocat care... mai detaliat poate obține informația respectiva de la Agenția Servicii Publice întrucât, de regulă, aceștia sunt operatori de date cu caracter personal oficial înregistrați și au drept de a solicita și a li se elibera asemenea informație pentru un scop legal urmărit.

17 april 2019