Chirie

22 february 2019 38

Buna ziua. Am o problema. Am inchiriat un apartament pe termen de un an si am achitat tot anul: 400 € lunar, anual a iesit 4.800. Am locuit 7 luni si nu am achitat caldura 3 luni, factura pentru care a venit 7.000 lei. Am rugat stapana sa ia o luna din chirie sa achite ca la moment nu am si voi locui 11 luni respectiv. La care ea mi-a raspuns sa eliberez apartamentul in cateva zile si nu imi intoarce nimic din suma inapoi si ca are dreptul sa ma dea in judecata pentru ca nu am achitat, asa ca sa parasesc apartamentul omeneste. Spuneti-mi, va rog, ce sa fac in cazul dat! Mulțumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Marina,

Ar fi bine să deschideți contractul să vedeți ce scrie în el.
Cel mai probabil este că proprietarul sa aiva dreptate întrucât, Dvs în calitate de chiriaș aveți obligația de a achita facturile pentru serviciile comunate de care ați beneficiat, iar achitarea prețului pentru acestea trebuie făcută în termenul indicat... mai detaliat în facturile respective sau în termenul indicat în contract.

22 february 2019