Cine are drepturi asupra casei?

23 september 2020 137

Parinti mei au decedat cu multi ani in urma. Pe contractul de vanzare-cumparare a casei este indicat numele tatalui, pe ultima pagina este mentionat inca o data tata, mama si scrie eleva clasa 4, aceea fiind eu. Intrebarea mea este: daca suntem 4 surori, casa apartine tuturor sau numai mie? Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
urmează a studia actele de înregistrare cît și extrasul din registrul bunurilor imobile pentru a înțelege ce anume sa înregistrat în temeiul contractului ce ați enunțat.
Teoretic, ar fi vorba că, dumneavoastră dețineți o cotă, doar că în lipsa de acte e imposibil de a identifica mărimea acesteia(e vorba de abitație,... mai detaliat posesie....)
dacă sunteți coproprietară(presupunem), atunci ipotetic dețineți 1/3 din casă, celelalte 2/3 urmînd a fi moștenite de cei ce doresc să moștenească, în acest sens intervenind cu cerere la notar.
Dacă pîmă aum nu sa deschis dosarul succesoral, sunteți în afara termenului de 6 luni(prevăzut de cod civil), urmînd a fi repus în acest termen, în așa caz se complică situația.
cele enunțate sunt informații preeliminare, urmînd a oferi date concrete după studiu actelor, astfel vă puteți adresa la un jurist sau notar.

30 september 2020