Cine are prioritate la recrutare?

03 march 2023 25

Bună ziua. În Moldova, de obicei, mai puțin de 20% din bărbați sunt recrutați în armată. De ce depinde că anume eu voi fi în această listă?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Depinde de sarcina de încorporare care se stabileşte de două ori pe an prin hotărîre de guvern şi mai depinde de comisia de recrutare încorporare care la propunerea centrului militar efectuiază încorporarea.
de regulă centrele militare studiază recruţii de la 16 ani şi încorporează persoanele care sunt apte, se află iîn... mai detaliat ţară şi nu întrunesc condiţiile de amînare a încorporării.

04 march 2023