Cine devine proprietarul apartamentului, daca proprietarul a decedat?

04 june 2017 65

Recent l-am ingropat pe tata, el a fost proprietarul casei, toate facturile veneau pe numele lui, noi am fost la LSC"ЖЭК", le-am adus dovada ca tata nu mai este, dar facturile tot vin pe numele lui.

Lawyer comments 2

Diana Conea
  • Legal consultant

Buna ziua,
Mai intii de toate adresati-va unui notar pentru a va consulta in privinta dobindirii de catre succesori a dreptului de proprietate. Vedeti daca nu este un testament.
Apoi, dupa dobindirea dreptului de proprietate, persoana respectiva, va face toate modificarile necesare la institutiile care emit facturile.

05 june 2017
Călin Bobeică
  • Advocate

Adresati-va in termen de 6 luni la notar pentru deschiderea dosarului de succesiune , iar ulterior cu obtinere certificatului de mostenitor legal va adresa-ti in toate institutiile ! Astfel CCL APLP-urile nu va pot modifica facturile , deoarece proprietar legal la moment este tatal. !

06 june 2017