Cine poartă răspundere pentru produsele care nu au fost achitate de cumpărător?

15 october 2020 40

Dacă într-un magazin la casa de autodeservire, cumpărătorul nu plătește toate produsele, cine poarta răspundere: cumpărătorul sau casierul care rămâne acolo și ajută? Casierul este obligat să plătească produsele pe care cumparatorul nu le-a scanat, dacă nu a semnat semnat nici un contract de răspundere materiala?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dvs bine ați punctat contract cu privire la răspunderea materială prin urmare casierul nu poate fi atras la răspundere dacă nu există un asemenea contract care ar reglementa momentele respective sau ar urma de analizat și CIM ce prevede.

Chir și în cazul în care era atras la răspundere vinzatorul,... mai detaliat acesta ulterior avea drept de regres față de cumpărător de a solicita despagubirile, problemă fiind doar identificarea acestuia și demonstrarea celor imputate.

16 october 2020