Cine primește despăgubirile pe accident?

27 july 2019 28

Am fost implicat într-un accident de circulație cu mașina, fiind vinovat celălalt șofer. Proprietarul mașinii este fratele meu, eu fiind utilizator uzufructuar. Acum la compania de asigurari îmi spun că eu nu pot ridica despăgubirea, poate doar proprietarul. Pentru ca să o pot ridica eu, este nevoie de procură, dar nu este timp să întindem cu procura, proptietarul fiind peste hotare. Amintesc că eu am certificat de înmatriculare ca utilizator uzufructuar. E corect așa cum spun ei?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In lipsa de procura cu drepte expres de a ridica banii, compania nu va va elibera suma, or poate surveni situație de litigiu.
Compania se asigurări că nu va avea litigii, fiind în drept, nu e încălcare.
In calitate de uzufructuar nu aveti drept de a ridica sume de bani, ci... mai detaliat doar posesie și folosință asupra automobilul.

27 july 2019