Cine scrie dispozitia primarului privind plasamentul de urgenta a copilului?

20 november 2018 73

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cine trebuie sa scrie dispozitia primarului privind luarea copilului de urgenta din familie? Primarul insista ca dispozitia sa fie scrisa de asistentul social si el doar sa semneze. Sau lucrul acesta este de competenta secretarului Consiliului local?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Este de competența exclusivă a autorității tutelare locale - care este reprezentată de catre Primar.
Deci, primarul trebuie sa emita decizia respectivă.
Primarul poate solicita avizul asistentului social, nu si ca acesta sa scrie nemijlocit disoozitia.
Într-un caz de urgență, poate fi scrisă de oricine, principalul să fie semnată de Primar.
Mai... mai detaliat mult, Legea prevede că autoritatea tutelară poate sa-si exercite atributiile direct sau prin prin intermediul specialistului pentru protecţia drepturilor copilului angajat în cadrul primăriei.
Dacă există o dispozitie a Primarului de transmitere a atributiilor catre acel specialist, atunci acesta din urmă trebuie sa emita decizia.

Dacă vorbim de Chișinău sau Bălți, decizia se ia de autoritatea tutelară (Direcția protectia copilului din Primariile respective)

20 november 2018