Circularea cu auto fara procura

10 april 2018 120

Masina este inmatriculata in Moldova, dar nu-mi apartine. Pot circula fara procura?

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Legal consultant

Bună ziua, Iurie!

Conform Hotărârii de Guvern cu privire la aprobarea Regulamentului circulaţiei rutiere, art. 10, alin. 2, persoana care conduce un autovehicul trebuie să posede şi, la cererea polițistului, poliţistului de frontieră, ofiţerului echipei mobile a Serviciului Vamal:
a) permisul de conducere perfectat pe numele său, valabil... mai detaliat pentru categoria (subcategoria) din care face parte autovehiculul condus;
b) certificatul de înmatriculare a vehiculului;
d) actele referitoare la natura şi masa încărcăturii, în cazurile stabilite de legislaţie.

Respectiv, dacă aveți actele necesare puteți călători și fără procură.

Mult succes!

11 april 2018