Citatie de la Inspectoratul de Politie

07 november 2020 45

Buna ziua. Am fost rugat de o persoana necunoscuta sa ii ofer buletinul pentru a primi un transfer banesc de peste hotare, in schimb aceasta mi-a oferit o recompensa baneasca. Peste un an dupa aceast eveniment, am primit la domiciliu o citatie de la Inspectoratul de Politie sa ma prezint in temeiul art. 235 din Codul de procedura penala. Intrebarea e urmatoarea: pot fi obligat sa restitui banii pe care i-am primit pe numele meu, daca nu stiu unde se afla in prezent persoana pe care am ajutat-o? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna, dl. Denis persoana X te-a folosit, ea este escros. Poliție e în drept să te socoată complice la celea întîmplate. Tu trebue sî întreprinzi măsurile necesare pentru a o găsi pe X, altfel cum se vorbește în romînă ai să fii крайнию. Vezi cu cine te legi, cautăți un... mai detaliat avocat de treabă, bine.

08 november 2020