Citație fără motiv

29 december 2022 82

Bună ziua. Locuiesc de 4 ani peste hotare, însă periodic revin pentru câteva zile ca să-mi vizitez rudele. Acum la adresa la care am locuit în Moldova a venit prin poștă o citație de la poliție pe numele meu, fără a fi specificat motivul citației și calitatea în care sunt citat. Specific că nu am făcut nimic ilegal, nu am avut niciun fel de conflicte în Moldova ca să fiu citat. Ce trebuie să fac în acest caz?

Jurist comments 3

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua, Vă recomand totuși să vă prezentați la organul de poliție pentru a Vă informa în privința la ce situație sunteți citați. Poate fi și o greșeală.

29 december 2022
  • Advocate

încearcă să contactezi telefonic funcționarul care te-a citat.......poate îi scrii chiar pe poșta electronică a inspectoratului de poliție ca să dai de el.......nu are sens să vii aici doar pentru o citație, mai ales că nu vei purta nici o răspundere dacă te afli peste hotare........numai dacă nu vreau să... mai detaliat te recunoască ca bănuit pe vreo cauză penală.....găsește și discută telefonic cu omul care te-a citat mai întâi........

29 december 2022
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Citarea la poliție nu presupune neapărat că ați fi comis ceva, puteți fi invitată și în calitate de martor pe una din cauze dacă ei consideră că dvs dețineți careva informație.
Întradevăr puteți specifica acest moment prin toate metodele posibile cu polițistul fără a vă prezent în Moldova sau atunci... mai detaliat când veți fi acasă să luați legătura și să specificați.

19 january 2023