Citatie la judecata

24 january 2019 181

Am primit o scrisoare la posta, care a fost ridicata pe 24.01.19. In scrisoare sunt citat in intr-o cauza contraventionala (amenda contestata). In citatei scrie ca trebuia sa ma prezint pe 23.01.19 la ora 10:00. Care sunt actiunile urmatoare si care este procedura daca am primit scrisoarea mai tarziu?

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dragoș,
Mergeți la grefier și aflați dacă a avut sau nu loc ședința de judecată.

25 january 2019
Andrei Domenco
  • Advocate

Accesați http://www.instante.justice.md, ulterior instanța în care urma să vă prezentați și la rubrica agendă ședințelor indicați numele dvs și dacă apare data ședinței când deschideți trebuie sa fie specificat rezultatul ședinței.

25 january 2019

Iar daca nu este rezultatul? E loc gol in randul cu rezultatul.

26 january 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Posibil ca ședința de judecată a fost amânată și urmează a fi publicata data următoarei ședințe de judecată.
Datele de pe acest site uneori pot fi incomplete, din acest motiv e recomandabil sa mergeți la judecătorie să întrebați grefiera mai multe detalii.

26 january 2019