Citatie la politie

23 march 2022 223

Buna ziua. Am primit printr-un serviciu de mesagerie o citatie la politie, dar nu este indicat motivul pentru care sunt citat. Este corecta din punct de vedere legal asa citatie?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Advocate

Buna, citatia poate avea loc prin intermediul unui serviciu de messagerie iar ce trebuie sa contina aceasta vedeti mai jos.
Articolul 237. Conţinutul citaţiei
(1) Citaţia este individuală şi trebuie să cuprindă:
1) denumirea organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată care emite citaţia, sediului său, data emiterii... mai detaliat şi numărul dosarului;
2) numele, prenumele celui citat, calitatea procesuală în care este citat şi indicarea obiectului cauzei;
3) adresa celui citat, care trebuie să cuprindă: localitatea, strada, numărul casei, apartamentului, precum şi orice alte date necesare pentru a preciza adresa celui citat;
4) ora, ziua, luna şi anul, locul de prezentare a persoanei, menţionîndu-se consecinţele legale în caz de neprezentare;
5) menţiunea că partea citată are dreptul să fie asistată de un avocat cu care să se prezinte la termenul fixat;
6) dacă este cazul, menţiunea că apărarea este obligatorie, iar în cazul în care partea nu îşi va alege un avocat care să se prezinte la termenul fixat, i se va desemna un avocat care îi va acordă asistenţă juridică garantată de stat.
(2) Citaţia se semnează de către persoana care o emite

O zi buna.

24 march 2022