Cite zile pe saptamina de regula sunt stabilite ca tata sa isi vada copilul dupa decizia de divort la judecata?

13 may 2019 33

Buna ziua. Suntem despartiti de sot de 1 an si 7 luni. Actele la divort au fost inainttate de catre sot abia acum in aprilie 2019. Dat fiind faptul ca tata vine la copil foarte rar, o data sau de 2 ori pe luna, il rog sa prestabilim acum un grafic de vizita a copilului. El avand o alta femeie, nu prea isi doreste sa fie obligat sa isi vada copilul prea des si spune ca principalul e sa fie o stabilitate. Sa vina si o singura data la 2 luni, insa stabilitatea e de baza.
Eu totusi ma intreb, cate zile pe saptamina/luna sunt stabilite de lege, dupa divort, pentru ca o data la 2 luni consider prea putin pentru educarea copilului, caruia ii este mereu dor de tata.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Nu există o limită minimă sau una maximă, graficul se stabilește de foștii soți, în caz de divergență se poate face un grafic cu implicarea direcției pentru protecția copilului pentru stabilirea unui grafic.
Acest grafic poate fi confirmat de instanță.
Totuși nu veți putea obliga la întrevederi, dacă acest fapt nu... mai detaliat se dorește, executarea va fi dificilă.

13 may 2019