Clauză de neconcurență

03 july 2018 267

În contractul semnat cu angajatorul meu curent, este specificată o clauză de neconcurență, care stipulează că nu mă pot angaja la concurenți sau să creez o companie în același domeniu pe perioada valabilității contractului. Acesta este valabil cât sunt angajat + 2 ani după demisie. Este legală/validă așa o clauză în RM? Merci!

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bună ziua,
Această clauză este una obțională, angajatorul fiind îndrept de a interveni cu asemenea clauză față de angajatul acesteia.

04 july 2018
Iulia Furtuna
  • Advocate

Victor, daca nu faceti parte din categoria de salariati mentionata la art. 268 sau 269 din Codul muncii http://lex.justice.md/md/326757/, atunci angajatorul Dvs nu are dreptul sa va interzica cumulul. Prin lege http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312792 sunteti obligat (art 8 alin 1 lit 5) sa nu folositi secretul comercial al anagajatorului Dvs pentru a... mai detaliat practica o activitatea concurenta. Dar nu se interzice practicarea acesteia, nici pe parcursul angajarii si nici dupa incetarea raporturilor de munca, deoarece se incalca dreptul constitutional la munca (interdictia de a lucra) sau capacitatea civila (interdictia de a crea companii). La moment, legislatia moldoveneasca nu permite clauza de neconcurenta, cum ar fi, spre exemplu, legislatia muncii a Romaniei.

04 july 2018

Bună,
Merci de răspuns.
Nu este contrar Codului Muncii o astfel de restricție? Nu intervine cu dreptul la lucru?

04 july 2018

Merci, Iulia!

04 july 2018