Clauze abuzive in contract

30 december 2022 29

Buna ziua! Am un contract de prestare a serviciilor de comunicatii electronice in care este inclusa urmatoarea clauza: "Pentru toate serviciile oferite, prezentul Contract este incheiat pentru o perioada nedeterminata, dar nu mai putin de termenul initial de 36 luni. In cazul rezilierii contractului din initiativa Abonatului anterior expirarii termenului inital al contractului, Abonatul urmeaza sa recompenseze Operatorului valoarea rezilierii indicata in prezentul contract". Este normal ca in urma prestarii oricarui serviciu contractul se prelungeste?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Mihai, contractul inițiat de DVS este deja stabilit termenul 36 luni și nu se poate de considerat pe o perioadă nedeterminată. Du pă expirarea celor 36 luni să fie considerat prelungirea lui.

01 january 2023