Codul CAEM.

13 august 2019 50

Buna! Vreau sa-mi deschid un SRL, iar unul din domeniile de activitate, conform codului CAEM, este:
80.20.Activităţi de servicii privind sistemele de securizare.
Acest punct cuprinde 2 activitati :
1. Instalarea, deservirea, repararea etc. sistemelor antiefractie, care nu necesita licenta.
2. Instalarea, deservirea, repararea etc. sistemelor de semnalizare a incendiilor, care se supune licentierei.
Nu am de gind sa practic activitatea de la subpunctul (2), ma intereseaza doar (1). In acest caz, voi fi oricum obligat sa obtin o licenta, chiar daca nu voi activa in domeniul instalarii sistemelor antiincendiare, sau nu?
Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Va trebui licență doar dacă veți avea activitate care necesită licență.
Faptul că la rubrica "domeniul de activitate" este indicat o activitate licențiată, NU presupune necesitatea obținerii licenței, atâta timp cât acea activitate nu este desfășurată.

14 august 2019