Colectare datorii

17 august 2020 128

Factura pentru serviciile comunale urmeaza a fi achitata pana in 31.08.2020. Pe 17.08.2020 vine instiintarea despre preluarea datoriei de catre colectori, care au calculat penalitati.
1. Cum urmeaza sa procedez in aceasta situatie?
2. Cat de legale sunt actiunile companiei de deservire si gestiune care a emis factura, in cazul cand nu exista o intelegere expresa cu consumatorul de servicii (contract)?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua,

Solicitați descifrarea detaliată a datoriei, pentru ce perioadă au fost calculate penalități. Invocați faptul că termenul de achitare nu a ajuns la scadență. Ulterior puteți contesta datoria solicitată.

17 august 2020