Colectori credite

20 december 2018 191

Am un credit la o companie de microfinante. Nu am achitat creditul de 2 luni. Am primit de cateva ori sunete de la ei cu amenintari. Ei imi zic ca in cateva ore va veni executorul cu politistul de sector acasa. E posibil asa ceva? La ce ma pot aștepta? Ma ajutati?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Arhanghel,

În primul rând țin să menționez că Compania de microfinanțare nu are dreptul să vă amenințe. Aceasta contravine normelor deontologice.

În ceea ce ține de situația Dvs., executorul judecătoresc poate purcede la procedura de executare doar după ce există un titlu executoriu în baza unei hotărâri judecătorești.

Până la... mai detaliat această etapă Compania de microfinanțare urmeză să vă acționeze mai întai în judecată și să obțină o hotărâre judecătorescă.

În cazul în care nu a fost parcursă procedura de mai sus, nimeni nu poate veni la Dvs. acasă să vă sechestreze bunurile sau să întreprinde alte acțiuni executorii.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

20 december 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Cel mai simplu este dvs să ignorați aceasta companie deoarece ele nu au un suport legal or legal nu sunt recunoscute, astfel, OM le antrenează în procese pentru ai ajuta de a colecta datoriile deoarece însăși scopul lor este de a amenința de cele mai dese ori pentru a pune... mai detaliat debitorii în situație de stres și de a efectua plățile.

Oricum in cazul eschivării dvs de la plata datoriilor compania de microfinanțare se va adresa în instanță pentru încasarea silită de la dvs a datoriilor de aceea ar fi bine să achitați restanțele cît mai rapid pentru a nu fi supuși și dobinzilor de intirziere.

20 december 2018