Colectorii au dreptul să vină acasă?

04 march 2020 183

Buna ziua. Am un credit care a ajuns la o companie de colectare a datoriilor. Am vrut să vă întreb dacă colectorii au dreptul sa vina acasă? Ce pot întreprinde colectorii daca vin acasă? E legal ce fac ei? Ajutati-ne, va rog, cu un sfat juridic

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Anatol,

Ei pot sa vina la domiciliu Dvs doar pentru ca să vă informeze despre datorie și sa ceara un angajament de plată.

Ei nu au dreptul să intre in casa fara acordul Dvs.

Dvs puteti să îi ignorați și să nu intrați în contact cu ei.

Daca sunt agresivi, chemați poliția... mai detaliat imediat.

05 march 2020