Colectorii ma hartuiesc pentru o datorie la credit

20 july 2020 174

Buna ziua. Am o datorie in suma de 10 mii de lei la un credit pe care nu l-am achitat. Creditorul a reziliat contractul si a transmis dosarul la colectori. Acestia mi-au facut un grafic de achitari de 2.000 de lei pe luna. Pentru ca nu am avut bani, nu am respectat acest grafic. Stau cu copilul acasa, nu am niciun venit. Colectorii scriu prietenilor mei si le spun despre aceasta datorie.Au dreptul sa faca asa ceva?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Nu au dreptul, iar pentru aceasta puteți depune o plângere la Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal.

Plângerea o puteți depune pe adresa strada Serghei Lazo 48, Chișinău.

Succes.

20 july 2020